Rektosigmoidoskopi nedir?

Rektosigmoidoskopi nedir?
Bu işlemden önce size bağırsağınızın son kısmının temizlenmesi için lavman uygulanır (makattan temizleyici bir ilaç sıkılarak) bu ilacın etkisini gösterebilmesi için ilacın içinizde 20-30 dakika kalması gereklidir. Bunun için doktorun ofisinde 1/2 saat yatmanız gereklidir.
Rektosigmoidoskopi için nasıl hazırlanır?
Eğer değişik bir önerisi varsa doktorunuzu dinleyiniz.
Ne zaman gereklidir?
Bu inceleme eğer kolon kanser riski varsa veya izah edilemeyen rektal kanamaların, ağrıların, inflamasyon veya ishalin tanısı koymak için gereklidir.
Rektosigmoidoskopi; kalın bağırsağın rektum ve sigmoid kolon ismi verilen son 30-40 cm’lik kısmının ucunda ışık kaynağı ve kamerası bulunan ince bükülebilen bir aletle incelenmesi işlemine denir
İşlem sonunda incelemeye başlanılır. Bazı durumlarda size antibiyotik de verilmesi gerekebilir.
Rektosigmoidoskopi sırasında neler olur?
İşlem sırasında genellikle hastaya sedasyon veya anestezi uygulaması gerekmez. İşlem çok kısa sürer (10 dakikadan az). Doktorunuz rektal tuşeyi takiben endoskopi aletini makattan incelemesi gerekli son noktaya kadar (30-40 cm’lik kısım) ilerleterek incelemesini yapar.
İşlem sırasında bağırsak mukozasından örnekler alınabilir veya polip görülürse total kolonoskopi gerekebilir. İnceleme öncesinde birbirine bitişik olan bağırsak duvarlarını iyi görebilmek için endoskopla az miktarda hava verilir (bu sizi rahatsız etmez).
Rektosigmoidoskopiden sonra neler olur?

Eğer doktorunuz size belirtmezse, bu işlem sonunda ayrıca almanız gereken bir tedbir yoktur.
Rektosigmoidoskopinin faydaları nelerdir?
Bu işlem bağırsağınızdaki problemlerin tanısının konması için gereklidir. Kolon kanserleri veya polipleri sıklıkla bağırsağın bu son bölümünde bulunurlar ve bu inceleme çok kolay ve basittir.
Rektosigmoidoskopinin riskleri nelerdir?
Riskler; çok nadir oranlarda, özellikle tecrübesiz ellerde yapılırsa bağırsağın tahribatı, kanaması, delinmesi veya enfeksiyonu olabilir.
Doktoru ne zaman aramalısınız?
İşlemden sonra çok ağrınız olursa veya önceden var olan ağrınız gittikçe artarsa, sormanız gereken sorularınız varsa aramalısınız.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: rektosigmoidoskopi faydaları, rektosigmoidoskopi nedir, rektosigmoidoskopi nasıl yapılır, rektosigmoidoskopi nasıl yapılır video, rektosigmoidoskopi nedir nasıl yapılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.