Sağlığınız için klima kullanımı ve bakımına dikkat edin!

Sağlığınız için klima kullanımı ve bakımına dikkat edin!
Klimaların ses seviyesinin düşük olmasına dikkat etmeniz gerekirken, filtrelerini sıkça temizleyin. Yaz aylarında oldukça artan klima kullanım oranı  zatürre başta olmak üzere pek çok solunum yolu hastalığına yol açarken bu hastalıklardan korunmak için ne yapmalıyız. Barut açıklamasının devamında ise; ‘‘ Kesinlikle oda büyüklüğünüze göre klima tercih edin ve enerji tasarrufu sağlayan A sınıfı klimaları tercih edin.
Klima seçimi ve periyodik bakım
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi Başkanı Hüseyin Barut da, yaptığı açıklamada, klimaların bakımı kadar hangi klimanın seçildiğinin de önemli olduğunu vurguladı.
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıklıkla vücudun yarattığı serinleme isteği, bilinçsiz klima kullanımı başta olmak üzere birçok etmeni de beraberinde getiriyor
Klimalar havayı sirküler ederek çalıştığı için, havayı iç üniteden geçirerek bulunduğu ortama geri verir. Böylelikle iç ünitelerde zamanla kirlilik oluşur. Filtrelerin yılda 2 defa, kış ve yaz mevsimi başlangıcında temizliğinin yapılması gerekir. Ayrıca bu iklimlendirme sisteminin uygunluğu için, partikül testi, mikroorganizma ölçümü, hava değişim sayıları, sıcak nem ayar ölçümü, gürültü ölçümü ve kanal sızdırma testi de yapılmalıdır.”
Klimayı nasıl kullanmalıyım?
* Klimalarda kesinlikle bakteri filtresi olmasına özen gösterin,
* Klimayı bütün gün kullanıyorsanız eğer ortalama bir ile iki saat arasında değişen bir zaman zarfı sürecinde odayı havalandırın,

* Ortamın aşırı derece soğutulmamasına dikkat edin ve genellikle klimanın soğukluğunu 25 dereceye ayarlayın,
* Klimanın direk karşısında oturmamaya dikkat edin ( Direk yüze vuran klima yüz felcine sebep olabilmektedir. ),
* Klimanın filtrelerini ve üzerinde bulunan tozları temizleyerek bakterilerinizin ciğerlerinize ulaşmanızı engelleyin,
Akdeniz Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehtap Türkay; ‘‘ ortamın havasız, klimanın bakımsız olması ve düşük ısılarda klima kullanımının, beraberinde birçok hastalık getireceğini belirterek, klimanın neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarında belirtilerin ilk 12 saat içinde kendini gösterdiğini ’’ dile getirdi.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.