Sağlıklı ayakkabı nasıl olmalı?

Sağlıklı ayakkabı nasıl olmalı?

Günlük rutin aktivitelerimizi bile yerine getirirken sahip olduğumuz kilodan ötürü ayaklarımıza yeteri kadar yük binmesi bir kenara dursun, bir de ek aktiviteler günlük hayata eklenince ayağımıza giymiş olduğumuz ayakkabılar eğer sağlık açısından yararlı olmayan ayakkabılar ise, ayak sağlığımız tehdit altında demektir.
Ayakkabı nasıl olmalı?
Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli?
Seçtiğimiz ve satın aldığımız ayakkabılarını ayak sağlığımızı koruması için ayağa iyi oturan ve ayağı kesinlikle sıkmayan, rahatsız etmeyen ayakkabılar olmasına dikkat edilmelidir. Peki sağlıklı ayakkabı nasıl olmalıdır? Ayak sağlığı için nasıl ayakkabılar giyilmelidir? Sağlıklı ayakkabı seçimi hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında. Spor yaparken, ağır efor sarfettiren işlerde çalışırken, işimiz gereği sürekli dışarıda ve hareket halinde olurken ayak sağlığımızı korumak adına sağlıklı ayakkabı seçimleri yapmalıyız. Ayakkabınız ayakta bulunan 26 kemik ve bu kemiklerle bağlantısı olan eklemleri, bağları ve kemer dediğimiz yapıyı desteklemelidir
Sağlıklı ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ayakkabının su geçirmeme özelliğine sahip olmasıdır.

Sağlıklı ayakkabıda önemli olan bir diğer faktörde, mevsimine uygun ayakkabılar seçilmesidir. Yazın ayağı terletmeyen ayakkabıların seçilmesi, ayak sağlığı açısından son derece mühim bir detaydır. Sağlıklı ayakkabı satın almak için ayağın rahatlığı ve hava alması en özen isteyen hususlardır. Yüksek topuklu, ayağı sıkan, terleten, su geçiren, ayaklarda ağrı şikayetlerine sebebiyet veren ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Bir de mutlaka ayakkabılarınızı çorap ile giymelisiniz. Pamuklu çoraplar tercihiniz olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı giyinme nasıl olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ayak ayakkabının içerisinde nasıl olmalı, ayaklarin rahat etmesi icin nasil ayakabi giyilmeli, günlük ayakkabı nasıl olmalı, sagligim içın nasil bir ayakkabi, saglikli ayakkabi nasil olmali

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.