Ses kısıklığının sebepleri nelerdir?

Ses kısıklığının sebepleri nelerdir?

Ses kısıklığı günümüzde mütenevvi sebeplerden husule gelen bir sorun olmakta ve bu soruna sebep olan en etkili faktöründe ses tellerinin enfeksiyon kapması olduğu uzman hekimlerce açıklanmıştır. Sesin yanlış kullanılması ses tellerinin harap olmasına sebep olduğu için ses tellerinde ufak şişlikler husule gelir ve bu sorun sesi etkiler. Ses tellerinin enfeksiyon kapması sorunu olan Larenjit ses kısıklığını husule getiren en önemli sorundur. Soğuk algınlığı ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları da ses kısıklığının nedenleri arasında sayılan diğer sorunlardır.

Tüm bunların yanı sıra ses kısıklığı sesin yanlış kullanılmasından da kaynaklanmaktadır
Nodül diye tabir edilen bu ufak şişlikler sesin doğru kullanılmaya başlaması ile zamanla geçtiği için korkulacak bir problem değildir.

İlerleyen yalarda husule gelen ses kısıklığı ise daha çok mide içindeki asitli sıvının yemek borusundan gırtlak seviyesine yükselmesi ve bu sebeple ses tellerini tahriş etmesi ile olur.
Bir önceki Nefes darlığının nedenleri başlıklı konumuzda nefes darlığı, nefes darlığı neden olur ve nefes darlığı nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ses tellerinin enfeksiyon kapması

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.