Sessiz safra kesesi taşı tehlikeli

Sessiz safra kesesi taşı tehlikeli
100 hastadan 80′inde belirti vermiyor. Uzmanlar, işte o zaman bu sessiz taşların tehlikeli olmaya başladığı uyarısında bulunuyor.
Uzmanlar, belirtileri ülserle karıştırılabilen ve çoğu zaman da belirti vermeyen safra kesesi taşında risk faktörlerinin; kadın olmak, açık tenli olmak, 40 yaşında olmak, çok doğum yapmış ve kilolu olmak olduğu uyarısında bulunuyorlar.
Her yıl 1 milyon kişinin (ABD’ de) safra kesesi taşı ile başı derde giriyor. Zamanla yüzde 13′ünde belirti vermeye başlıyor

Asemptomatik dedikleri bu taşların yüzde 5-6′sının hastayı ameliyata kadar götürdüğünü söyleyen VKV Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Burçak Kabaoğlu, “Safra kesesindeki taş, ana safra yoluna düştüğünde safranın bağırsağa akımı engelleniyor ve geriye doğru safra birikimi oluyor. Bu; sarılığa, safra kesesi akut iltihabına, pankreas kanalının tıkanmasına neden olabiliyor. İşte o zaman bu hastaları kolestoktemi ameliyatına hazırlıyoruz” diyor.
Safra kesesi taşında klasik 5F bulgusuna dikkat çeken Dr. Kabaoğlu, bu bulguları; kilolu olmak (Fat), kadın olmak (Female), çok doğum yapmış olmak (Fertil), açık tenli olmak (Fair), 40 yaşında olmak (Fourty) şeklinde açıklıyor ve şöyle devam ediyor:
“Bu sessiz taşların her yıl ciddi komplikasyon geliştirme şansı yüzde 2. Belirtileri dikkate almak gerekiyor. Ağrı ile hastalığın ciddiyeti arasında direk ilişki kurmak çok anlamlı değil ama bulantı, kusma, gelip giden kramp şeklinde ağrı, yemekten sonra sırt ağrısı, mide yanması, ağızdan gaz çıkması, yağlı yiyecekleri tolore edememe Önemli bulgular. Bu belirtiler ülserle karışabiliyor.

12 parmak bağırsağındaki bir ülser de aynı belirtileri veriyor. Ameliyat kararı, mutlaka ultrasonografi ile taşın teşhisinden sonra verilmelidir.”
Safra kesesi ameliyatlarının laparoskopi yani; kansız, bıçaksız olarak tanımlanan kapalı ameliyat şeklinde yapıldığını söyleyen Dr. Kabaoğlu, hangi durumda ne yapılması gerektiğini anlatıyor:
“Safra kesesinde akut iltihap durumu söz konusu ise; ateş yükselmesi, ağ rı şiddetlenmesi, karnın üst kısmında çok ciddi kas spazmı görülür ki o zaman acil ameliyat gerekir. Bir grup hasta var; orak hücre anemisi olan hastalar bunlar. Belirti veya rahatsızlık vermiyor, özellikle çocuklarda. Ama bu hastalarda mutlaka taşın, safra kesesi ile birlikte alınması gerekiyor. Safra kesesinin kireçlenmesi durumunda ise, bu hastaların yansında safra kesesi kanseri gelişme riski olduğundan takip edilmesi şart, ameliyat söz konusu olabiliyor.
Safra kesesinin çalışmadığı hastalarda da safra kesesinin alınması gerekir. 2,5 cm. üzerindeki safra kesesi taşları, belirti vermese de problem çıkarmasını beklemeden alınmalıdır. Şeker hastalarının durumu da özeldir ve safra kesesinin takibi gerekir. Her ameliyatta olduğu gibi safra kesesi ameliyatlarında da risk vardır ama cerrahi anlamda deneyimli bir ekip ve teknikle komplikasyon çıkma riski sıfıra yakındır. Ameliyatsız, ilaçla tedaviler geçici çözümlerdir ama ameliyatı tolore edemeyecek hastalar için taş çözücü ajanlar kullanılabilir.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sessiz safra kesesi taşı, safra ameliyatlari hangi durumlarda tehlikelpi, safra kesesi taşı tehlikelimidir, Safra kesesı tasları dustugunde etkılerı nelerdır, safra kesesindeki sessiz taşlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.