Sıcaklarda pamuklu giysi tercih edin

Sıcaklarda pamuklu giysi tercih edin
Hamdi Memişoğlu, hava sıcaklıklarının tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde çeşitli deri hastalıklarından dolayı polikliniklere başvuran hasta sayısında da artış gözlendiğini bildirdi.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.
Hastaların daha çok alerji, bacak ve kol altlarında pişik, deride yanma hissi ve kaşıntı şikayetiyle kendilerine geldiğini ifade eden Memişoğlu, bu rahatsızlıkların önemli bir bölümünün ise giysi seçimindeki yanlışlıklardan kaynaklandığını ifade etti. Dr.
Sentetik giysilerin aşırı sıcaklarda vücutta kaşıntı, alerji ve çeşitli deri hastalıklarına neden olduğunu belirten uzmanlar, vücut sağlığı için özelikle iç çamaşırlarında pamuklu giysilerin tercih edilmesini önerdi

Aşırı sıcaklarda, vücut sağlığı için özellikle iç çamaşırlarda pamuklu giysilerin tercih edilmesini öneren Memişoğlu, “Sentetik giysiler, vücutta kaşıntı, alerji ve çeşitli deri hastalıklarına neden oluyor” dedi.
Memişoğlu, pamuklu giysilerin vücuttaki teri emmesinin yanı sıra vücudun nefes almasını sağladığını, oysa sentetik ve naylon karışımlı giysilerin deri solunumunu engellediğini, vücutta çeşitli deri hastalıklarına neden olmasının yanında terlemeyi de artırdığını vurguladı.
Aşırı sıcak havalarda yetişkinlerden çok derileri hassas olan bebek ve çocukların risk altında olduğuna işaret eden Memişoğlu, “Hassas bebek ciltleri için pamuklu kumaşlardan vazgeçilmemeli. Çünkü pamuklu kumaşlar, sıcağa karşı vücuda kalkan işlevi görüyor” diye konuştu.

Pamuklu giysi azalıyor
Anadolu Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) Başkanı ve Süvari Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun ise, natürel diye nitelendirdikleri pamuklu ve yünlü giysilerin konfeksiyon sektöründeki payının yüzde 30′a kadar gerilediğini belirterek, “Bu gerilemede, moda tutkusunun yanı sıra ütü kolaylığı ve fiyat farkının da etkisi var” dedi.
Coşkun, pamuklu giysilerin hammaddesinin Türkiye’de ekim alanları giderek azalan pamuk bitkisi olduğunu, sentetik ürünlerin hammaddesinin ise çoğunlukla kimyasal ve pamuğa göre çok düşük maliyetli olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Piyasada pamuklu ve sentetik giysilerin yanı sıra her ikisinin de karıştırıldığı giysiler de mevcut. Bir ürüne ne kadar çok sentetik karıştırılırsa maliyet o kadar düşüyor, pamuk oranı arttıkça ise maliyet artıyor.
Her ne kadar sentetik giysiler moda olsa da pamuğun sağlık açısından öneminin farkında olanlar pamuklu giysilerden vaz geçmiyorlar. Pamuklu giysileri kullananlar kumaşın özelliğinden dolayı sentetik giysilere göre daha çabuk kırışmasını da sorun yapmıyorlar. Özellikle yeni nesil sentetik ürünleri pamuğa göre daha kolay ütü tutması nedeniyle de avantajlı görüyor. Sentetik giysilerin yanı sıra viskon modası da yıllardır sürüyor. Ham maddesi ağaç elyafı olan viskon giysiler de tercihte önemli bir pay sahibi. Ama, biz konfeksiyoncular olarak en doğru seçimin her mevsimde pamuklu giysi olduğunu düşünüyoruz.” Bakılanlar: sentetik ürünler hangileri?, turkiyede astima iyi gelen sehirler neresidir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.