Balanit

Balanit
Balanit, cinsel organ başı veya cinsel organ ucunun iltihaplanması olarak tanımlanıyor. Balanit, şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle çok sık görülür. Nedenlerinden bazıları; böbrek yolları enfeksiyonu, penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve doğum kontrol kremlerine reaksiyon, olabilir.

Balanitin birçok nedeni vardır. Sık görülen bir rahatsızlık olan balanit, sünnet olmamış erkeklerde, özellikle sünnet derisinin daralması nedeniyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda, sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülüyor
Mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir.

TEŞHİS VE TEDAVİ

Doktor, muayane sonrası ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapar. Balanit teşhisi konursa da, şeker hastalığı ihtimalini gözönünde tutarak idrar testi uygulanır. Balanit tedavisinin temeli temizliktir. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanitin iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.