Soğuk havalar depresyona neden oluyor

Soğuk havalar depresyona neden oluyor
Dr. Rüstem Aşkın, kış aylarının insanlarda depresyona neden olduğunu söyledi.
Konya’da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.
Prof.
Yapılan araştırmalar, insanların güneşli havalarda daha neşeli olurken, havaların soğuduğu kış aylarında daha durgun, hüzünlü ve huzursuz olduklarını ortaya çıkardı
Rüstem Aşkın, kış depresyonunun mevsimsel bir hastalık olduğunu belirterek, “İnsanlar güneşli havalarda daha neşeli olurken, kış aylarında durgun, hüzünlü ve huzursuz olurlar. Havaların kapalı ve soğuk olması insanların sosyal etkinliklerini ve hareket kabiliyetlerini kısıtlıyor” dedi.
Prof. Dr. Aşkın, bu tür havalardan etkilenen kişilerin, depresyona girmemek ve hastalığa yakalanmamak için, yürüyüş yapabileceğini, kapalı alanda sportif ve sanatsal faaliyetlere katılabileceğini söyledi.

Müziğin ve hobilerin, insanların ruh halini pozitif etkileyebileceğini belirten Prof. Dr. Rüstem Aşkın, “Kişiler, bu hastalık ve ruh hali karşısında, kendisini organize etmelidir.
Buna yönelik sınırlamalardan ve mazeretlerden sıyrılarak çaba göstermelidir. Eğer bu tür etkinlikler ve çalışmalar rahatlamaya yetmiyorsa, profesyonel yardım almaları ve hekime başvurmaları söz konusudur” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: Havalardan depresyona girilirmi, Soğuk havada depresyon

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.