Somatizasyon nedenleri

Somatizasyon nedenleri
İşte somatizasyon bozukluğunun nedenleri.
Somatizasyon bozukluğu neden olur?
Huzursuz bir evliliği olan, şiddet gören, kocasından saygı görmeyen kadınlarda çok fazla sıklıkla ortaya çıkan somatizasyon bozukluğu nedenleri başında bu faktörler yer almaktadır. Ekonomik güç bakımından da zorlanan kişilerde görülme oranı çok yüksek olan somatizasyon rahatsızlığı, aynı zamanda sorunlu bir aile yapısı bulunan kişilerin çocuklarında da ortaya çıkıyor. Somatizasyon bozukluğu çoğu depresyon hastasında ortaya çıkan fakat kişilerin pek bilmediği bir sorun olmakta olup, ekseri şiddet gören bayanlarda bayılma ve bedensel ağrılar ile kendini göstermektedir.
Somatizasyon bozukluğu günümüzse adı yeni yeni duyulmaya başlayan ve giderek pek çok kişiyi de etkisi altına alan ruh sağlığı problemlerinden birisi olmakta ve ne sebeple meydana geldiği merak edenlere yazımızın devamında somatizasyon nedenleri hakkında bilgiler paylaştık
Somatizasyon tek başına görüldüğü gibi diğer ruh sağlığı problemleriyle birlikte de görülebiliyor. Anksiyete ve kişilik bozukluğu ile birlikte görülme riski artan bir hastalıktır.

Somatizasyon karışık ve dalgalı bir yaşam stili olanlarda, biyolojik ve sosyal faktörlerin yol açtığı bir hastalık da olabilmektedir. Ayrılmalar, boşanmalar, tartışmalar ve iş yerinde ciddi sorunları olanlarda bedensel yakınmalarla birlikte somatizasyon bozukluğu husule gelir. Somatizasyon nedenlerinden biri de madde kullanımıdır.

Bir önceki yazımız olan Somatizasyon bozukluğu belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.