Somatizasyon bozukluğu belirtileri

Somatizasyon bozukluğu belirtileri
Gerçekte kişilerin yaşamış olduğu şikayetlerin altında bir hastalığa rastlanılmamakta, sadece yaşanan bedensel rahatsızlıklar bulunmakta ve bu da somatizasyon bozukluğu olduğuna işaret etmektedir.
Çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak yaşanan aşırı stresin bedensel belirtiler göstermesi olarak tanımlanan somatizasyon bozukluğu, fiziksel olarak pek çok şikayete sebep olmakta ve tüm bu şikayetler somatizasyon belirtileri olarak kendini göstermektedir. Sebebi bilinmeyen ağrı ve bedensel şikayetlerde somatizasyon bozukluğu tanısı konur. Ancak bunun için kişinin öyküsü de dinlenmelidir. Peki, somatizasyon bozukluğunun belirtileri nelerdir?
Somatizasyon bozukluğunun belirtileri
Somatizasyon bozukluğu olan hastalarda yaygın bedensel ağrı ve yakınmalar mevcut olarak görülmekte ve altında başka bir rahatsızlık yatmamaktadır
Genellikle şiddet, ilgisizlik, boşanma, ayrılma, evlilikte huzursuzluk ve iş hayatından sorunlar sebebiyle husule gelen bedensel şikayetlerin somatizasyon belirtileri olduğu anlaşılıyor.

Somatizasyon bozukluğunun belirtileri aynı zamanda kusma, kol ve bacaklarda ağrı, sağırlık, karın, sırt ağrıları, çift görme, çarpıntı, yürüme bozukluğu, sersemlik, bulantı, idrar yapma güçlüğüdür. Tüm bunların yanı sıra somatizasyon belirtileri arasında bayılma, ses kısıklığı, ishal, cinsel isteksizlik, unutkanlık, idrar yaparken ağrı, sara benzeri nöbet geçirme, aşırı adet kanaması ve düzensiz adet de yer alır.
Bir önceki Dikkat eksikliği neden olur? başlıklı konumuzda çocuklarda dikkat eksikliği, çocuklarda dikkat eksikliği nedenleri ve dikkat eksikliği sebepleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: somatizasyon belirtilerinedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.