Sonbaharda saç dökülmesi

Sonbaharda saç dökülmesi
Bunlar; tiroid bezi hastalıkları, hamilelik, protein, çinko eksikliği, kalori kısıtlayıcı diyetler gibi beslenme bozuklukları, doğum kontrol hapları, bazı mantar ilaçları, yüksek doz A vitamini gibi bazı ilaçlar, anemi, cerrahi işlemler, kanser, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları gibi sistemik hastalıklar, psikolojik stres ve boya, perma gibi bir takım kimyasal işlemlerdir. Sonbaharın gelmesiyle beraber dökülen saçların gerçekten haddi hesabı yok ve bizim gibi birçok kişi de bunun farkında olduğu için neden bu kadar çok sonbaharda saç dökülmesi yaşanıyor merak konusu.
Her mevsim değişikliğinde çoğumuzun yaşadığı bir sorun olan saç dökülmesi, nedense ilkbahar, yaz ve kış mevsimlerine nazaran sonbahar mevsiminde daha saç kaybı yaşatıyor.

Sonbaharda saç dökülmesinin sebepleri arasında uzmanlar azalan nem miktarını, rüzgarın daha bir belirginleşmesini ve beslenmede yaşanan düzensizlikleri göstermektedirler. Uzmanların sonbaharda saç dökülmesi hakkında yapmış oldukları şu açıklama, sonbaharda saçlar neden dökülür sorusunun cevabını detaylı olarak cevaplıyor: “Saç dökülmesinde genetik faktörlerin rolü çok önemli olmakla menopoz sonrası dönem ve diyabet hastalığı gibi endokrin hastalıklar, biotin, demir, birlikte başka sebepler de vardır
Bunun dışında sık fön çekilmesi, kötü fırçalama, saçları çok sıkı toplama da saç dökülmesinin sebebi olabilir.”

Sonbaharda saç dökülmesi şikayetinin bir hayli fazla olması bu mevsimde iyi beslenmemenin, sebze ve meyvelerden yeterli vitamin alamamanın da etkileri olabiliyor. Ayrıca sonbahar mevsiminde soğuktan her şey daraldığı gibi, kafa derisi altının içinde damar ve sinirlerin bulunduğu “saç soğanı” adı verilen kısmında soğuktan daralmaya uğraması sonbaharda saç dökülmesi sebebidir. Düzenli bir beslenme ve saç derisinin soğuğa alışması ile dökülen saçlarınızı yeniden kazanacaksınız, o yüzden saçlarım dökülüyor diye üzülmeyin.
Bir önceki Kelliği önlemek için ne yapmalı? başlıklı konumuzda kelliğin tedavisi ve kellik tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cok sogukta sac dökülürmü, kışın saç dokulmesi normalmidir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.