Sperm azlığının sebepleri nelerdir?

Sperm azlığının sebepleri nelerdir?

Sperm azlığı ve nedenleri
Çocuk sahibi olmayan çiftlerin her ikisine de çeşitli testler uygulanmakta ve erkeklere uygulanan ilk testte sperm tahlili olmaktadır. Erkeklerde büyük bir sorunu teşkil eden sperm azlığı neden olur, sperm azlığına yol açan faktörler nelerdir,tüm bu soruların yanıtları yazımızın devamında.
Günümüzde pek çok çift çocuk sahibi olmakta bir hayli zorlanmakta ve bu zorluklarının en büyük sebeplerinden birisi de, erkeklerde sperm hücrelerinin azlığı, hareketsizliği, akışkan olmaması gibi spermlerden kaynaklı sorunlardır. Sperm tahlilinde spermlerin durumu incelenir ve sperm azlığı varsa ortaya çıkar. Bilhassa da sperm azlığı erkeklerde sıkça görülmekte ve çocuk sahibi olmalarını engelleyen birincil sebeplerden olmaktadır
Kısırlığın nedeni sperm azlığından kaynaklı ise derhal gerekli tedavi metotları başlanır ve erkeğin sperm sayısı yükseltilmeye başlanır.

Normal sperm sayısı milimetrede 20 milyon ve üzeridir. 10 milyondan daha az sperm sayısı olan erkeklerin çocuk sahibi olmaları bir hayli zorlaşır. Sperm sayısının az olmasını etkileyen durumlar ise varikosel, normal yerine inmemiş testis, enfeksiyonlar, genetik hastalıklar, sperm transportunda bozukluk, tedavi edilmeyen cinsel sorunlar, geri boşalma, stres, yetersiz beslenme, obezite, kanser ve kanser tedavileri, alkol ve ilaç kullanımı, kistik fibrosisler, sperm antikorları, sperm yokluğu, epididim kapanıklığı, yanlış oluşmuş üriner açıklık gibi pek çok faktördür. Tüm bunlar erkeklerde sperm azlığının nedenleri arasında sayabileceğimiz yaşamsal ve tıbbi sorunlardır.
Bir önceki Sperm tahlili nasıl yapılır? başlıklı konumuzda sperm tahlili hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sperm sayısı azlıgı epididimit, sperm sayısı azlığı nedeni nedir, sperm sayısı azlığı nelere sebep olur, erkeklerin sperm azlığı nasıl anlaşılır, sperm sayısı azlığı ve hareketsizliği

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.