Tetik parmak hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Tetik parmak hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?
.
Parmak hareketleri sırasında parmakların takılması ve parmaklarda ağrı hissi yaratan duruma tetik parmak hastalığı denir.Hastanın parmağında ani kitlenme görülür ve kitlenen parmağı düzleştirmek oldukça zordur.
Bu hastalık genellikle kırk yaş üzerindeki insanlarda görülür.Tetik parmak hastalığı diyabet,romatizmal gibi rahatsızlıkları varsa tetik parmağı daha çok rastlanır

 

Tetik parmağı hastalığı olan parmak gergin ve şiş olabilir..Doktor muayenede parmakları inceler.Ele gelen şişlik,kist,nodülleri tespit eder.Ve daha sonra doktor fizik muayene ve anemmez ile teşhisini tamamen kesinleştirir.
Tetik parmağı hastalığında istirahat gereklidir.Yani parmakların yorulmaması zorlanmaması gerekir.Tetik parmak da lokal ve sistemik antiemflamatuvar ilaçlar tedavide yeter gelmektedir.Bu tedavilere rağmen en ufak bir iyileşme göstermediyse kilitlenen parmağa cerrahi müdahale tavsiye edilir.
Tetik parmak hastalığında cerrahi operasyon dışında enjeksiyon tedavisi vardır.Tetik parmak hastalığında kitlenen bölgeye lokal steroid ilaçlar da uygulanır.Bu uygulama geçici bir rahatlık sağlanabilir.Fakat lokal enjeksiyonlarla kalıcı tedavi sağlanamamaktadır.Ayrıca lokal enjeksiyonlar steroidin tendona yapabileceği olumsuz yan etkiler göz önünde bulundurursak bu tür enjeksiyon tedavi önerilmez.
Tetik parmağı hastalığı cerrahi tedavi o bölgeye lokal anestezi ile yapılmaktadır.Hastalığın olduğu bölgeye bir iki cm’lik kesik ile tendonun takıldığı tünel genişletilir.Bu cerrahi müdahale sonrasında hastalar parmaklarını rahatlıkla oynatabilmektedirler.Ameliyattan sonra geriye sadece bir iki hafta kadar süren bir sızlama olabilir.Ameliyat günübirlik sürmektedir.Hastanede yatma gereği duymadan ameliyattan 2 saat sonra taburcu edilebilir.
Bir önceki Halsizliği ve yorgunluğu şifalı bitkilerle önlemenin yolu başlıklı konumuzda halsizlik, halsizlik neden olur ve Şifalı Bitkiler hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: tetik parmakda stereoid tedavisi, parmak kitlenmesine ne iyi gelir, tetik parmakta steroji enjeksiyonu video, parmaklar neden kitlenir, tetik hastalıgınedir nasıl tedavi olur. .

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.