Toksoplazmozisin belirtileri nelerdir?

Toksoplazmozisin belirtileri nelerdir?
Pek çok kişi toksoplazma olduğundan haberdar bile değildir.

Toksoplazma hastalığında boğaz ağrısı, hafif ateşlenme, kaslarda ağrı hissi, vücutta genel kırgınlık hissi, boyun bölgesi lenf bezlerinde şişme gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastalığın belirtilerini merak edenler için, işte toksoplazmozisin belirtileri:
Toksoplazma hastalığı belirtileri
Toksoplazmozisin hastalığında ortaya çıkan belirtiler genellikle grip gibi üst solunu yolu hastalıklarının belirtileriyle benzerlik göstermektedir.
Gondili adındaki bir parazitin vücuda girmesinden husule gelen toksoplazma hastalığı, parazit taşıyan hayvanların etlerin iyice yıkanmadan ve pişirilmeden yenmesinden dolayı husule gelmektedir. Bu nedenle hastalar yaşadıkları şikayetler doğrultusunda grip olduklarını düşünürler. Toksoplazma hastalığına sebep olan bu besinler yoluyla vücuda girmesinin yanı sıra, kedi dışkısından toprağa karışmış yumurtaları ağızdan alma yoluyla vücuda girmekte ve toksoplazma hastalığını husule getirmektedir
Ancak bazı durumlarda toksoplazmaya sebep olan parazit kalbi ve beyni sarabilir, bu durumda da ağır şikayetler husule gelir. Toksoplazmozisin hastalığının kesin olarak anlaşılabilmesi için kandan bakılan antikor testi yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Nefrit böbrek iltihabının tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: toksoplazma hastalığı nasıl geçer

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.