Gebelikte nasıl yatılmalı?

Gebelikte nasıl yatılmalı?
Peki gebelik döneminde en rahat ve en uygun yatış pozisyonu hangisidir?

 
Gebeliğin ilk 3 ayı anne istediği pozisyonda yatabilir. Ama gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sol yan tarafa yatmak en uygun pozisyondur.
Gebelikte meydana gelen sorunlarda yatış pozisyonununda etkisi vardır. Gebe anneler, hamilelik döneminde daha önceden alışık olduğu yatış biçimlerini gözden geçirmelidir. Eğer yattığınız pozisyon gebelik döneminiz için uygun değilse bu pozisyonları değiştirmenizde fayda var
Hamilelik döneminde yüz üstü yatmak bebeğinize zarar vereceği için bu pozisyonda yatmamaya özen gösterin.

Hamilelik döneminde sırt üstü yatmak inferior vena cava isimli ana toplar damara baskı yaptığı için bu pozisyonda da sık yatılmamalıdır. Sürekli sırt üstü yatan bir anne adayında nefes alma sorunları ve fenalık hissi gibi şikayetler meydana gelir.
Sol yan tarafa yatmak bebeğin kan akışının rahat olmasını sağlar. Aynı zamanda bu pozisyonda yatan annede, su tutulmasını engelleyen böbrek fonksiyonları artar. Sağ tarafımızda yer alan karaciğere baskı yapmamak için sağ yatışta uygun bir pozisyon değildir. Sağlığınızı ve rahatınızı düşünüyorsanız dizlerinizin arasına yumuşak bir yastık alarak sol tarafınıza yatmalısınız.
Bir önceki Hamile kalma dönemleri başlıklı konumuzda gebe kalma dönemleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hamilelikte yatış pozisyonları, hamilelikte sağ tarafa yatmak sakıncalımı, gebelikte sağa yatmak tehlikelimi, hamilelikte sağ tarafa yatmak, hamilelikte hangi tarafa yatılmalı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.