Tükenmişlik sendromu nedenleri

Tükenmişlik sendromu nedenleri
Rekabetçi bir ortamın varlığı, kişiler arası güvensizlik ve adaletsizlik gibi faktörlerde tükenmişlik sendromunun nedenlerindendir. Peki tükenmiş sendromunun nedenleri nelerdir?
Tükenmişlik sendromu nedenleri
Tükenmişlik sendromu yani tıptaki bir diğer adı ile burnout sendromu, iş hayatından oldukça yoğun olan, kronik yorgunluğu bir hayli şiddetlenmiş, yeteri kadar dinlenme imkanı eksik olan, harcanan efora rağmen beklenen verimin alınamaması, monoton bir yaşam sürme kişileri tükenmişlik sendromunun içine çekmektedir. Tükenmişlik sendromuna yakalanan ve Türkiyeyi apar topar terk eden Meryem Uzerli’nin yaşadığı dizi setindeki yoğun stres ve çalışma ortamından dolayı bu rahatsızlığı geçirdiği söylenmektedir.
Şu sıralar gündemin en çok konuşulan konularından biri, Muhteşem Yüzyıl dizisinde Hürrem Sultan karakterine hayat veren Meryem Uzerli’nin yakalanmış olduğu tükenmişlik sendromu hastalığıdır. Halsizlik, yorgunluk, mutsuzluk, çaresizlik, tahammülsüzlük gibi pek çok belirtisi bulunan tükenmiş sendromunun nedenleri arasında soysal yaşam ve aile hayatının da etkileri var olmaktadır.

Tükenmişlik sendromu yalnızca bir mesleğe tabi bir hastalık değildir, tüm iş hayatındaki bireylerde husule gelebilir

Bir önceki Tükenmişlik sendromu tedavisi başlıklı konumuzda tükenmişlik sendromu ve tükenmişlik sendromunun tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.