Vücutta demir fazlalığının zararları nelerdir?

Vücutta demir fazlalığının zararları nelerdir?

Vücutta ki demir eksikliği, anemi hastalığının husule gelmesinde büyük rol oynar ve kendini halsizlik, göz kararması, kalp çarpıntısı, yorulma, tende solukluk ve daha birçok belirti ile belli eder. Bilhassa da demir fazlalığı olan erkekler ve menopoza girmiş olan kadınlar demir fazlalığının yol açacağı kansere meyillidir. İşte vücutta demir fazlalığının zararları:
Vücutta demir fazlalığının olması
Vücutta uzun süredir seyir eden bir demir fazlalığı mevcut ise, bu kişilerde kanser hastalıklarının oluşması büyük bir ihtimaldir. Demir fazlalığı olduğu zaman bakın ne gibi sağlık sorunları ortaya çıkıyor, demir fazlalığı bizi nasıl etkiliyor. Vücutta demir eksikliği olması gibi, demir fazlalığı bulunması da sağlık açısından zararlı bir durumdur
Vücutta demir fazlalığı olmasının diğer zararları ise, damar sertliğinin olması, vücudun erken yaşlanması ve yağlanma problemlerinin vuku bulmasıdır.

Vücutta fazla demirin zararları arasında halsizlik, kilo kaybı olması, baş ağrısı çeke, mide bulantısı yaşama, kusma, karaciğer sirozu, kalp kasında sorunlar yaşanması yer alır. Uzman hekimler özellikle de yaşlı insanlarda demir eksikliğinden ziyade demir fazlalığının daha büyük risk taşıdığını söylemekteler. Kanser, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, kronik şişmeler, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklar demir fazlalığının sağlığa olan zararları olmaktadır.
Bir önceki Gece uyuyamama nedenleri başlıklı konumuzda gece uyuyamamak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: demir fazlalığı, vücutta demir fazlalığı, demir yüksekliği nedenleri, demir fazlalığının belirtileri, demir fazlalığında neler olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.