Yeni Doğmuş Bebeklerde Sarılık Nedenleri Ve Tedavileri

Yeni Doğmuş Bebeklerde Sarılık Nedenleri Ve Tedavileri

Neredeyse her yeni dogan bebekte dogduktan sonraki birinci ya da ikinci günde sarilik semptomlari kendini gösteriyor.  Yeni dogan bebeklerde sarilik olmasi normal birşeydir. Sonuc olarak bebegin cildi sari bir renk alir. Lakin bebegin dogumundan  ilk 24 saatten sonra ya da dördüncü günden sonra ortaya cikması tehlikeli olabilir.

 
Bebeklerde meysana gelen yeni dogmus sariligi olarak da adlandirilan bu hastaligin belitrileri bebegin cildinin sari olmasi, dikkat cekici oranda bebegin yorgun olmasi ve bebegin az su icmediri.

Sarilik hastaliginin en yaygin nedeni yeni dogmus olan bebeklerin karacigerlerinin dogumdan bu kadar kisa bir süre sonrasinda henüz tam olarak vücudun aritma islevini kusursuz yerine getirememesidir. Bu yüzden Bilirubin olarak adlandirilan bir renk maddesi vücutta islenemez ve bebegin cildine nüfus eder

Eger bebeginizde meydana gelen sarilik hastaligi dogduktan 3 gün sonra gecmiyorsa tedavi edilmesi gerekir. Tedavi esnasinda foto terapi teknigi uygulanir. Bu teknik sayesinde bilirubin maddesi islenir. Bu bir icin tedavisidir. Bebek küvöz icinde isinlar tarafindan iyilestirilmeye calisilir. Eger tedavi olumsu sonuc göstermesse, bebekte kann degisimi yapilmasi gerekir
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.