Yüz nakli için engel kalmıyor

Yüz nakli için engel kalmıyor
Sağlık Bakanlığı, her ne kadar bu konuda çalışmalarını sürdürse de pratikte yüz naklinin gerçekleştirilmesine izin verilen Kompozit Doku Nakli yasal altyapısı oluşmamıştı. Fakat Türkiye’de henüz buna yönelik bir yasal altyapı hazırlanamamıştı.
Sağlık Bakanlığı ‘Kompozit Doku Nakli Yönergesi’ hazırlık çalışmalarını son aşamaya getirdi.
Face/Off isimli filmle hafızalara kazınan yüz nakli, dünyada yıllardır uygulanan bir yöntem. Nihayet Sağlık Bakanlığı bu çalışmalarda sona yaklaştı
Yani yüz nakli kısa bir süre sonra Türkiye’de de gerçekleştirilebilecek.
Sağlık Bakanlığı, çift kol naklinin rutin olarak yapılması için hazırlık çalışmalarına başladığı ve son aşamaya getirdiği ‘Kompozit Doku Nakli Yönergesi’ ile yüz naklinin önünü de açıyor.
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Türkiye’de ilk defa, çift kol naklinin bir üniversiteye bağlı tıp fakültesinde yapıldığını belirterek, özel izinli yapılan bu naklin rutin hale gelebilmesi için ‘Kompozit Doku Nakli Yönergesi’ hazırlık çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi.
Çift kol nakli uygulamasından önce bu konuda bir taslak çalışmaları olduğunu ifade eden Şencan, şu bilgileri verdi:

“Vakanın gerçekleşmiş olması mevzuat hazırlamada bizim biraz daha önümüzü açtı. Yönerge çalışmasını 1 hafta 10 güne kadar bitiririz. Bu yönerge, kompozit doku naklinin kurallarını belirliyor. Doktor nakli yaparken özel izinle değil, ‘bu vaka buna uyuyor mu’ diye kitaba bakacak.”
Kompozit Doku Nakli Yönergesi’nin kompozit doku olduğunda yüz naklini de içereceğini belirten İrfan Şencan, yapılacak bu tür nakiller için uzuv bulmanın kolay olmadığını söyledi.
Şencan, “Bu gönüllük üzerine… Bunu topluma anlatacağız. Kolay değil tabi. En azından biz önünü açalım, rutine bindirelim. Şuan önü kapalı değil ama rutin uygulaması olan bir şey de değil, özel izin almak gerekiyor” dedi.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.