Alerji hakkında bilinmesi gerekenler

Alerji hakkında bilinmesi gerekenler

Alerji kişilerin aslında zararlı olmadıkları halde bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesidir.
Alerjik reaksiyona yol açan antijene de alerjen adı verilir.Alerjik reaksiyonlar tek tip değildir, birçok yolla ortaya çıkarlar, vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler.
Normalde vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere de aşırı yanıt verir. Bizi zararlı organizmalara karşı koruyan bağışıklık sistemimiz görevleri istilacıları (antijenleri) zararsız hale getirmek olan vücut savunmacılarını (antikorlar) üretir. Bu reaksiyonlara aşırı duyarlılık ya da alerji adı verilir

İmmün (bağışıklık) sistemimiz iyi bir belleğe sahiptir. Yaşamımızın başlangıcında organizmamız yabancı maddelerle karşılaştığında immun sistem onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir.Ardından yabancı maddelere (antijenlere) karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar. Organizmada ne zaman aynı antijen görülse hatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar. Bu nedenle saman nezlesi olan bir kişi her yıl polenlerle karşılaşınca immun sistemdeki bu özellik sebebiyle hemen reaksiyon gösterir.
Duyarlanma bağışıklık sisteminin antijenle temas etmesi, onu belleğine alması ve ona karşı özel antikorları üretmesidir. Daha sonraki karşılaşmada bağışıklık sistemi antijeni kolaylıkla tanıyacak ve hemen reaksiyon gösterecektir. bir alerjene karşı duyarlanma için gerekli olan süre kişiden kişiye değişir.

Atopi, “Alerjik bir bünyeye sahip olmak” demektir. Bu durum kalıtsaldır. Başlıca üç çeşit atopik hastalık vardır:
* Atopik dermatit (egzema)
* Alerjik rinit
* Alerjik astma
Alerjik rinit çoğunlukla göz alerjisi (konjunktivit) ile birlikte olabilir. Atopik kişiler genetik olarak IgE tipi antikorlar üretme eğilimindedir. Bu IgE antikorları da çevrede bulunan ve normalde zararsız olan alerjenlerle (polenler, ev tozları vb) etkileşime girerek alerjik reaksiyonu başlatır.
Bir çocuk eğer bir ebeveyni alerjikse % 30 alerjik olma riski taşır. Eğer her iki ebeveyni de alerjikse alerji gelişme riski %60’tır. Bununla birlikte alerjiler ikinci nesilde görülmeyebilir.
Bir önceki Orta kulak iltihabı (Otitis media) başlıklı konumuzda menenjit, Orta kulak iltihabı ve orta kulak iltihabının tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.