Amazon kadınlarının taktiği kanseri önlüyor

Amazon kadınlarının taktiği kanseri önlüyor
Son zamanlarda birçok ünlününde meme kanserine yakalanması kadınların bu hastalıktan daha da korkmasına neden oldu. Eğer ailenizdeki birden fazla kişi meme kanserine yakanlandıysa, gerçekten korkmalısınız.

Kadınlarda sıkça görülen bir hastalık olan meme kanseri hayati bir risk taşıyor. Çünkü sizde risk grupları içerisinde olabilirsiniz.
Ailesinde meme kanserine yakalanmış kişiler olan kadınların bir an önce gen taraması yaptırmasını öneren uzmanlar, gen taşıyan kadınlarında bir an önce memelerini aldırmalarını öneriyorlar
Kanserin erken evrede testip edilmesi kişinin kanserden kurtulma şansını daha da yükseltir. Geç fark edilen kanser yaşam süresini kısaltabilmektedir.
Meme kanserinin testipidi; meme MR’ı, meme ultrasonu ya da mamografi ile mümkündür. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kemal Yandakçı, bu testlerin birbirine alternatif yöntemler olmadığını tam tersine birbirlerini tamamladığını bildirdi.
Yandakçı, 40 yaş üzerindeki kadınlar için mamografi öneriyor. Çünkü 40 yaşın altındaki kadınlarda meme yapısının yoğun olması süt dokusunun fazlalığına yol açar. Bu nedenle iyi bir mamografi için süt dokusunun değilde yağ dokusunun fazla olması gerekmektedir. MR ve meme ultrasonu ise radyasyon riski taşımadığından dolayı 40 yaş altı kadınlar için uygundur.
40 yaş üzerindeki 8 kadından birinde meme kanseri görülmektedir. Bu nedenle Yandakçı, adet sonrası her kadının kendini elle muayenesi etmesini öneriyor. Yaptığınız muayene sizin hayatınızı kurtarabilir. Yandakçı: “Adetten sonraki ilk hafta içinde içten dışa doğru elin üç parmağıyla dairesel hareketlerle elle muayene yapılmalıdır. Hastaların birçoğu memenin yapısı karmaşık olduğu için kitleyi tanıyıp tanıyamayacaklarından şüpheleniyor. Ama memede kanser olan bir kitleyi kadınlar muhakkak hisseder. Sert, düzensiz ve ağrısız kitleler korkutucudur. Meme başının içeri çekilmesi, koltuk altında kitle oluşumu, memede kızarıklık, şişlik gibi daha nadir belirtiler de görülebilir. Ailesinde, özellikle anne, abla, kardeş gibi birinci derece akrabalarında meme kanseri olan kadınlar, mutlaka meme kontrolünden geçmelidir. Meme kanseri erken teşhis edilirse tam tedavi şansı yüksektir. Teşhis evresi ilerledikçe hastanın yaşam süresi kısalır.” dedi.
Genetik Geçiş Riski
Meme kanserinde en önemli faktör ailedir. Birici derecede yakınlarda görülen meme kanseri büyük risk demektir. Bu nedenle birinci derecede yakınlarında meme kanseri olanların düzenli olarak kontrol yaptırılmasını öneren Op. Dr. Kemal Yandakçı kontrol sırasında kanser teşhisi konulan kadınların da koruyucu mastektomi(memenin alınması) yaptırmasını uygun görüyor.
Tek Memesini Aldırdı!

Op. Dr. Kemal Yandakçı riski ortadan kaldırmak için koruyucu mastektomi yaptıran hastanın öyküsünü şöyle anlatıyor;
“Ailesinin 3 ferdinde meme kanseri görülen, 1 memesinde de kanserli tümör tespit edilen hastamın sağlam memesini tedbir amaçlı aldık ve böylece riski ortadan kaldırdık . Annesi ve iki kız kardeşi meme kanseri olan hastamın, bir memesinde tümör tespit ettik, ”koruyucu mastektomi” (Memenin alınması) önerdik.
Hasta, önerimizi dikkate alarak tümörlü sağ memeyle birlikte kanser bulgusuna henüz rastlanmayan sol memenin de alınmasını kabul etti. Aynı seansta memenin dış görünümü tamamen korunarak iç doku çıkartıldı. Alınan doku yerine protez yerleştirilerek memenin estetik görünümü de korundu. Uygulanan operasyon sayesinde hasta, olası bir kanser riskinden kurtarıldı. Şu anda sağlık durumu son derece iyi. Hatta bir mahallenin muhtarı.”

Amazon Taktiği

 
Bir göğüsünde risk taşıyan kadınların sağlam olan diğer göğüsünüde alınmasıdır. Riski ortadan kaldırmak ve hastanın hayatını yeniden kazandırmak için uygulanan bu yöntem oldukça sağlıklıdır.
Mitolojide amazonlar, savaşçı kadınlar olarak bilinir. Savaş aleti olarak ok, yay, kargı ile “labrys” denilen ve özellikle Hititlerde, Karya’da ve Girit’te rastlanan iki ağızlı balta kullanan bu kadınların, savaşta yay kullanırken engel olmaması için memelerinden birini veya her ikisini kestikleri, bu yüzden kendilerine “memesiz” anlamına gelen “amazoi” adı verildiği rivayet edilir.
Onlar gerçek savaş için memelerinden vazgeçtiler, sizde meme kanseri ile olan savaşınızdan galip çıkmak için bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: amazon tasin faydalari, Meme kanseri, amazon kadınının yaşam tarzı, amazon kadinlarinin tarihçesi, amazon kadınlarının yaşamı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.