Beyin krizi nedir?

Beyin krizi nedir?

Beyin krizi günümüzde kalp hastalıkları ve kanser gibi sıklıkla husule gelen ve insan hayatını önemli derecede tehdit eden sorunlar gibi ölümle sonuçlanan sağlık problemleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır.

Beyin Krizi
Bir çeşit beyin damar hastalığı olan beyin krizi, beynin bir bölgesinin kansızlığına veya kanamasına bağlı olarak husule gelen ve sıklıkla da felç ile sonuçlanan bir hastalıktır. Peki nedir beyin krizi, beyin krizi ne demektir, buyurun buradan öğrenelim. Ancak tıbbın ilerlemiş yöntemleri ölümcül hastalıkların üçüncü sırasında yer alan beyin krizini tedavi etmesi bir nebze de olsa gönüllere su serpiyor. Bu rahatsızlığın en büyük tehlikesi orta ve ileri yaşta husule gelmesi ve sakatlığın en önemli sebeplerden biri olmasıdır
Ya beyin damarının tıkanık olmasından ya da beyin damarında ki kanamadan ortaya çıkar. Beyin damarının tıkanması demek beynin ihtiyacı olan kanı alamaması, beyin damarında kanama olması demekte, beyne kan taşıyan damarlarda yırtılma ya da zayıflama husule gelmesinden kanın beyne değilde beyin etrafına gitmesi demektir.

İşte bu iki sorun beyin krizinin sebebidir. Beyin damarlarında görülen bu sorunlar beyin krizini tetikleyerek kişiyi ya felç bırakmakta ya da ölümüne sebep olmaktadır. Beyin krizi beyin damarlarında tıkanıklık ya da zayıflık gibi her ne sebepten husule gelirse gelsin her iki sorunda da beyin krizi geçiren hastada konuşma ve davranış bozukluğu, hafızada zayıflık, beyinde kalıcı hasar ve sakatlık husule gelirken, ölümle de sonuçlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Ense kalınlığının fazla olması nelere yol açar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: beyinde tedavisi olmayan ölümcül hastalıklar nelerdir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.