Damar sertliğinin tedavisi

Damar sertliğinin tedavisi

Damar sertliği nasıl geçer?
Damar sertliği nasıl tedavi edilir?
Kalp damarlarında sertleşmenin tedavisi için uzman kalp doktorları anjiyo adı verilen ultrason yöntemi sayesinde damarları kontrol altına alarak inceler ve söz konusu tıkanmayı tespit edip tıkanmanın şiddetine göre tedavi uygular. Kalp hastalıkları arasında ölüm riski çok yüksek olan bir rahatsızlık olan kalpte damar sertliği, en kısa süre içinde gereken tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılmalıdır.
Beslenmede yapılan hatalar, hareketsiz yaşam tarzı, stres, sigara kullanımı ve bir takım hastalıkların varlığı gibi mütenevvi sebeplerden husule gelen damar sertliğinin tedavisi ölüm riskinin ortadan kalkmasını sağlar. Eğer kalp damar sertliğine neden olan tıkanma çok fazla değilse, ilaç tedavisi ile tedavi sağlanır. Ancak tıkanmanın ciddi boyutta olması durumunda damar sertliği tedavisi bypass ameliyatı ile yapılmaktadır.

Damar sertliğinin tedavisi için önemli olan damardaki tıkanıklığın boyutudur
Tıkanıklığın şiddetine göre ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi uygulanır. Ancak damar sertliği tedavisi sonrasında da bir takım hususlara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin sigaradan kesinlikle uzak durulmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Düzenli bir beslenme, aşırı kiloları verme, yüksek tansiyonu kontrol altında tutma damar sertliğinin tedavisine ek destek sağlar.

Bir önceki yazımız olan AORT yetmezliği tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: Bebeklerde damar sertligi neden olur, damar sertliği tedavisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.