Dayak yiyen çocuğun zekâ seviyesi düşüyor

Dayak yiyen çocuğun zekâ seviyesi düşüyor

Yıllarca süren araştırmayı yapan ekibin başı Murray Straus, “Çocuklar ne kadar sık dövülürse ruhsal gelişimleri o kadar yavaş oluyor” dedi.

ABD’de yaşları 2 ile 4 ve 5 ile 9 arasında değişen iki ayrı grupta toplam 1500 çocukla yapılan araştırma çerçevesinde, her iki grupta da çocukların 4 yıl arayla 2 kez sınava tabi tutulduğu, yaşları daha küçük olan çocuklarda dayak yiyen ve yemeyenler arasındaki zeka farkının çok daha fazla olduğu belirlendi.

Alman Die Welt gazetesinin internet sitesinde yer alan araştırma sonuçlarına göre aile içinde dayağa maruz kalan ve şiddet gören çocukların zekâ düzeyi de yaşıtlarına göre daha düşük seviyede kalıyor.
Amerikan New Hampshire Üniversitesi bilim adamlarının, sonuçlarını San Diego kentinde şiddet ve travma üzerine düzenlenen uluslararası bir konferansta açıkladıkları araştırmaya göre, aile içinde şiddet gören ç ocukların zeka düzeyi yıllar sonra bile yaşıtlarına göre daha düşük oluyor.
Araştırmada, anne ve babalarından dayak yiyen çocukların büyü k strese girdiği ve aile içi şiddetin sürmesi durumunda bu stresin de kronik hale geldiği, çocuklarda yıllar boyunca etkisini gösterebilecek bu durumun, çocukların gelecekte yaşayacakları kötü olaylar karşısında daha abartılı tepki göstermelerine neden olduğu tespit edildi.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmada, anne ve babalarından dayak yiyen çocukların ruhsal gelişiminin yavaşladığı tespit edildi

Diğer bazı ülkelerde yapılan araştırmaların da benzer sonuçlar ortaya koyduğu ve aile içinde şiddetin yaygın olduğu ülkelerde toplumun ortalama zeka düzeyinin de düştüğünün belirlendiği, bazı bilim adamlarının, zeka düzeyinin düşmesiyle ekonomik gelişmenin de bundan olumsuz etkilendiğine dikkat çektiği bildirildi.
Bir önceki Karbonmonoksit zehirlenmeleri başlıklı konumuzda akciğer rahatsızlığı, alkol zehirlenmesi ve besin zehirlenmesi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çocugum sınavları duşuyor, dayak sagligi bozuyor, dayak yiyen çocuğun annesi üzerindeki hakları, zeka seviyesi dusuk anne ve babalarin cocuklari seviyesi ne olur, zekanın düşmesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.