Derin bir uyku için ne yapmalı?

Derin bir uyku için ne yapmalı?

Uykusuzluk mütenevvi sağlık sorunlarının altında yatan en büyük sebeplerden biri olduğu gibi, bağışıklık sistemimizin bozulmasına da yol açarak hastalıklara karşı daha meyilli olmamıza neden olur.
Derin bir uyku için
Uyku düzensizliği aynı zamanda erken yaşta sizi öldürebilir. Bu nedenle deri ve düzenli bir uyku çekmenizi sağlayacak tavsiyeleri göz ardı etmeyin. Uykusuzluk çekmek ya da gereğinden çok fazla uyumak beyin hasarına yol açıp, belleğimizin zayıflamasına da yol açmakta ve bu sebeple günlük hayatımızda birçok işlerimizin olumsuz etkilenmesine de yol açar. Uzmanlar, düzenli ve derin bir uyku çekmek için neler yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettiler
İşte uzmanların, sağlıklı uyku konusunda ki önerileri:
Kendinizi uykuya hazırlayın. Işıkları kapatın, dışarı çıkıp temiz bir hava alın, dişlerini fırçalayın, saçlarınızı tarayın, yüzünüzü yıkayın, ısıtıcıları kapatın ve serin bir ortama geçerek uykuya yatın. Bu davranışlar sizi rahatlatacaktır.
Yastıklarınız ve çarşaflarınız her zaman temiz olsun. Yeni yıkanmış çamaşır kokusu kişiyi sakinleştirip rahatlatır. Bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış bir gerçektir.
Odada sizi rahatsız edecek bir ışık ya da ses bulunmasın.
Yastığınız çok yüksek ya da çok alçak olmasın.

Pencerelere dışarıdan ışık geçirmeyecek kalın perdeler takın. Karanlıkta uyumak, sağlıklı bir uyku çekmenizi sağlar.
Kış mevsiminde ayaklarınızın arasına sıcak su torbası koyarak uyuyabilirsiniz. Bunun sebebi, ayakların ısınması bacaklara olan kan akışını hızlandırır ve vücudu rahatlatır.
Uyumadan önce kalsiyum ve magnezyum alarak kemiklerinizin rahatlamasını sağlayabilir ve geceleri bacak kramplarından kendinizi koruyabilirsiniz.
Yatmadan önce bir avuç ceviz ya da bir adet muz yiyin, bol bol da su için.
Parmak uçlarınızı önce göz çevresinde dairesel şekilde yavaşça hareket ettirip, daha sonra ağzınıza doğru kayın en son olarak boyun bölgesine doğru inerek başınızın arkalarına doğru kendi kendinize masaj yapın.

Bir önceki yazımız olan İdeal yatış şekli nasıl olmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: derin bir uyku için, derin bir uyku için ne yapmalı, derin uyku yapan bitkiler, uyumak için ne yspılmalı göze

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.