Dişlerinizi şekere kurban vermeyin

Dişlerinizi şekere kurban vermeyin

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dt.
Kurban bayramında bolca tüketilen kurban eti dişlere yemek yendikten sonra temizlik ve bakım aşamasında sıkıntı yaşatabilir. Et, dolgularınız, porselen köprüleriniz varsa yedikten sonra dişlerinizin arasına veya köprülerinizin gövdelerinin altına girerek sizi sıkıntıya sokabilir.
Uzmanlar, bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazları arasında yer alan ve bayram geleneklerimizden olan şeker, çikolata ve tatlı ikramlarının diş sağlığı açısından tehdit oluşturan bir unsur olduğunu belirtip bayramlarda çok fazla şeker ve tatlı tüketilmemesi konusunda uyarıyor. Aslı Tapan, kurban bayramında diş sağlığının korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi
İple ve uygun fırçalama işlemi ile bu yiyecek artıklarını çıkartmak gerekecektir.
Eksik dişiniz varsa ve sayısı fazla ise hem yeterince eti çiğneyip öğütmek zor olabilir, hem de çiğnemeye çalışırken diş etleriniz ve yumuşak dokularınızda birtakım yaralanmalara ortaya çıkabilir. Ama en önemlisi et yendikten sonra bayramların en önemli geleneği haline gelen tatlılarımızın tüketimi konusunda nasıl davranmamız gerektiğidir.
İkramların cazibesine kapılmayın
Bayramlarda şekerli, yapışkan gıda tüketimi artmakla beraber rafine edilmiş kraker, unlu mamüller, ekmek, hamur işleri tahıl gibi karbonhidrattan zengin yiyecekler de yoğun tüketilir. Bunlar da dişleri için tehlike oluşturur. Tükürük su, protein, elektrolit mineral tuzlar, kalsiyum ve flordan oluşur. Tükürük yiyeceklerdeki asidin dişe saldırmasını önleyici tampon görevindedir. Ama tek başına çürük önlemez.
Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olan sağlıklı yaşam alışkanlıkları da çok önemlidir. Çürüğe neden olan bakteriler asit, yiyecek birikintiler ile birleşip diş üzerinde plak denen yapışkan madde oluştururlar. Bu plak da bakteri çoğalmasına neden olur. Bakterinin ürettiği asit minede harabiyet başlatıp dişi çürütür. Bayramların vazgeçilmez tadı, şekerler ve tatlılar da dişlerimizin üzerine yapışıp kalırlar. Bu nedenle bayram ikramlarını ölçülü tüketmek gerekir.
Şekerli ve yapışkan gıda maddeleri yenildikten sonra dişlerin fırçalanması en doğrusudur. Ancak imkan yoksa ağız bol su ile çalkalanmalı veya bir bardak su içilmelidir. Şekeri çok sevenler için çikolata daha iyi bir seçenektir. Dişe yapışmaz ve suyla kolay çıkar.

Ağzınıza bir parça peynir atın
Ağza atılan küçük bir parça peynir, şekerin dişi çürütme etkisini gidermesi açısından önemli. Beyaz unlu mamuller yerine kepekli esmer ürünler daha sağlıklıdır. Çerezlerden de yer fıstığı, içindeki fosfat nedeniyle diş dostudur.
Aslında hazır gıda endüstrisinin gelişimi şeker, çikolata, gofret, bisküvi, cips, gazlı içecek artmasına yol açtı. Taze meyve sebze tüketimi azaldı. Öğün aralarında elma, havuç gibi, dişleri temizleyip dişe zarar vermeyen gıdalar seçilmeli. Ağzımızın vücudumuza açılan en önemli sağlık kapımız olduğunu unutmayalım.
Gazlı içecekleri pipetle için
Bu içeceklerde asit ve şeker yoğundur. Şekersiz, diyet ürünleri tercih etmek de içindeki asitten dolayı bir işe yaramayacaktır. Gazlı içeceklerden sonra içilen su, tükürüğün görevini kolaylaştırır. Ama gün boyu çok sık tüketilen gazlı içecek, ağızdaki bakterileri besleyip çoğaltır, fazla miktarda asit üretmelerini sağlar. Tavsiyemiz doğal maden suları içine bir iki damla şekersiz meyve suları, limon vs. ile tatlandırıp içilmesidir.
Gazlı içecekten vazgeçemiyorsanız da zararı aza indirgemek için pipetle içiniz. Böylece dişleriniz arasından geçip gider. Ya da ağzınızı suyla çalkalayın.
Bir önceki Et saklamanın ve pişirmenin püf noktaları başlıklı konumuzda et pişirmek, Kurban Bayramı ve yüksek besin değeri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.