Enfeksiyöz (Mikroplu) Artrit nedir?

Enfeksiyöz (Mikroplu) Artrit nedir?

Enfeksiyöz (mikroplu) artrit, önemli ölçüde iltihaplanmaya neden olan bir eklem enfeksiyonudur.
Eklemler, virüsler tarafından da enfekte edebilir, fakat semptomlar genellikle şiddetli ya da uzun süreli olmaz. Enfeksiyona genellikle bakteriler neden olur fakat nadir olarak bir mantar da enfeksiyona neden olabilir.
Bazı eklem enfeksiyonlarının, Lyme hastalığı gibi, vücuttaki bir enfeksiyonun bir parçası olarak oluşmasına rağmen, bazen sadece eklemler enfekte olur. Yetişkinlerde, çoğu bakteriyel eklem enfeksiyonu ekleme kandan yayılmıştır (sıçramıştır)

Üşüme nöbetleri, ateş, kırıklık ve/ veya bulantının yanı sıra bir ekleminizde (genellikle omuz, dizkapağı, kalça, ayak bileği, el bileği ya da parmakta) eklemin çevresinde bir ılıklık hissinin, şişmenin ve kırmızılığın eşlik ettiği bir ağrı ve sertlik yaşarsanız, doktorunuzu görünüz.
Doktorunuz laboratuarda analiz edilmesi için iltihaplanmış bir eklemden biraz sıvı alabilir ve aynı zamanda kanda enfeksiyon olup olmadığına bakmak için testler de yapabilir. Antibiyotikler genellikle bakteriyel enfeksiyonları geçirirler.

Çoğu virüs henüz ilaçlarla öldürülemediği ve viral enfeksiyonlar genellikle kendi kendilerine geçtikleri için antiviral ilaçlar nadiren kullanılır.
Çoğu vakada, erken teşhisle, enfeksiyöz artrit kolayca ve başarılı bir şekilde tedavi edilir. Doktorunuz eklemlerinizin yeniden hareketlilik ve güç kazanması için fizik tedavisi önerebilir.
Tedavi edilmeyen enfeksiyöz artrit; kemiği, eklemi ve çevresindeki kıkırdağı kalıcı olarak tahrip edebilir. Şiddetli vakalarda, eklemin onarılması için cerrahiye ihtiyacınız olabilir.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: üşüme nöbeti, üşüme nöbeti neden olur, ÜŞÜME NÖBETLERİ, eklemde mantar, üşüme nöbeti nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.