GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER
Güneş gözlüğünün aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmesi ve sağlık malzemesi olarak kullanılması gerektiği hatırlatılıyor. Sadece gözü fazla ışıktan korumak veya şık görünmek için güneş gözlüğü kullanmanın son derece yanlış ve tehlikeli olduğuna dikkat çekilirken, gözlüğün biçimi, materyali ve aksesuarlarının da önemli olduğu bildiriliyor. Güneş gözlüğünün, yaz mevsiminde gözleri zararlı güneş ışınlarına karşı koruduğu bilinen bir gerçek.

Uzmanlar, orijinal polaroid güneş gözlüklerinin en önemli özelliğinin çok iyi görüş sağlamaları olduğunu vurgularken, polaroid polarizasyon filtresinin, zararlı UV (mor ötesi) ışınlara karşı yüzde 100 koruma sağladığını, ayrıca parlak yüzeylerde oluşan rahatsız edici parlama ve yansımaları da yüzde 99 oranında ortadan kaldırdığını belirtiyor. Ancak, işportadan alınan güneş gözlükleri, gözlere faydadan çok zarar veriyor

Uzmanlar, yeni bir güneş gözlüğü satın almak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

– Öncellikle, gözlüğü taktığınızda gözünüz bulanmamalı. Eğer bulanıyorsa camın kalitesiz olduğu kesindir.

– Cam rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri koyu, bazı yerleri açıksa, o gözlüğü satın almayın. Bir rengin en koyusundan açığına doğru giden renk spekturumu söz konusu ise durum değişir. Bu türü tercih ettiyseniz, cam renginin üstte koyu, altta açık olmasına dikkat edin.

– Güneş gözlüklerinin üzerinde, mor ötesi ışınları kestiğine dair bir tescilin olması gerekir. Sağlık Bakanlığı, tüm güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiştir. Satın alırken gözlüğün sertifikasını mutlaka isteyin.

– Numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalıdır.

Uzmanlar, gözlük seçiminde yüz yapısına göre dikkat edilecek noktaları ise şöyle sıralıyor:

– Yüzünüz kare ya da kareye yakınsa, size kavisli çerçeveler yakışır.

– Uzun bir yüze sahipseniz, çerçeve yüzünüzde mümkün olduğunca geniş bir alan kaplamalıdır. Böylece gözlük yüzünüzü ikiye ayırdığı için, yüzünüzün normalden daha uzun görünmesini engeller.

– Yüzünüz yuvarlak ise düz ya da açılı çerçeveleri tercih edin.

– Üçgen bir yüze sahipseniz, çerçeve çizgilerinin düşey olmasına dikkat etmelisiniz.

– Yüzünüz oval ise, çerçeveleriniz mutlaka yüz büyüklüğüne orantılı olmalıdır.

Uzmanla ayrıca, güneş gözlüğünü temizlemek için kağıt mendil yerine kuru ve pamuklu bir bez kullanılması gerektiğini ifade ederek, “Kağıt mendille gözlüğün camını ovuşturmak, kaplamasına zarar verebilir” diye uyarıyor.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.