GÜNEŞ VE SICAK HAVALARA DİKKAT

GÜNEŞ VE SICAK HAVALARA DİKKAT

Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara “15 dakikadan fazla güneşte kalmayın, cilt yanıklarına da diş macunu veya yoğurt sürmeyin” uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı, artan sıcakların insan sağlığını tehdit etmeye başladığını bildirdi.

SICAK DERİYE DİKKAT

Özellikle sahil bölgelerinde tatil yapan vatandaşların vücut ısısının ayarlanamaması nedeniyle sıcak çarpmasına maruz kaldıklarına işaret eden Sağlık Bakanlığı, sıcak çarpmalarının; güçsüzlük, baş dönmesi, bol terleme, adale krampları, davranış bozukluğu, solgun ve sıcak deri, mide krampları, kusma, bulantı, hızlı nabız, bilinç kaybı ve hayal görme belirtileriyle anlaşılabileceğine dikkat çekti. Güneş yanıklarından korunmak için “15 dakikadan fazla güneşte kalmayın” önerisinde bulunan Bakanlık, güneş ışınlarına maruz kalınması nedeniyle oluşan cilt yanıklarına ise “diş macunu veya yoğurt sürmeyin” uyarsında bulundu. Bu havalara özellikle, bebek, çocuk, hamileler ile tansiyon, kalp ve şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerin dikkat etmesi gerektiğini kaydeden bakanlık, aksi halde, sıcak çarpmaları, gıda zehirlenmeleri ve sıvı kaybına bağlı rahatsızlıkların meydana gelebileceğine işaret etti

SICAK ÇARPARSA NE YAPILMALI?

Sağlık Bakanlığı, sıcak çarpmasına maruz kalanların, serin ve havadar bir yere alınarak, giysilerinin çıkarılmasını, sırt üstü yatırılarak kol ve bacaklarının yükseltilmesini öneriyor. Ayrıca kişinin bulantısı yoksa ve bilinci açıksa, su ve tuz kaybını gidermek için 1 litre suya 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tuz karıştırılarak içirilmesi gerektiğini bildirdi.

GİYSİLERİNİZ BOL OLSUN

Vatandaşların bu tür olumsuzluklara maruz kalmamaları için özellikle güneş ışınlarının dik açıyla geldiği 11.00 ila 16.00 saatleri arasında açıkta bulunmamaları veya denize girmemelerini öneren Bakanlık, ille de dışarı çıkılacaksa güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi aksesuarların ve bol kıyafetlerin tercih edilmesini istedi.

GÜNDE 2 LİTRE SU İÇİN

Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara sıvı kaybını önlemek için günde iki bardak su içmelerini önerdi. Sıvı ihtiyacını karşılamak için taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki ve meyve çaylarının da içilmesi gerektiğini bildiren Bakanlık, sıvı kayıplarını dile getiremeyecek olan bebek ve çocuklar konusunda ebeveynleri de dikkatli olmaları için uyardı.

15 DAKİKADAN FAZLA GÜNEŞTE KALMAYIN

Güneş yanıklarından korunmak için 15 dakikadan fazla güneşte kalınmamasını, kalınacaksa da koruyucu kremler kullanılmasının önemine değinen Sağlık Bakanlığı, cilt yanıklarına da diş macununu veya yoğurt sürmemeleri için vatandaşları uyardı.

YEMEKLERDE BUĞULAMAYI TERCİH EDİN

Yaz aylarında yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken Bakanlık, besinleri pişirirken ızgara, buğulama ve haşlama yöntemlerinin tercih edilmesinin daha yararlı olacağını bildirdi. Bakanlık, “Günde en az 5 porsiyon meyve tüketin. Hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlılar ve dondurma yiyin” önerisinde bulundu.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.