Hamilelikte bitki çayı içilir mi?

Hamilelikte bitki çayı içilir mi?
Gebelik döneminde bitki çayı içmenin bebeğin sağlığına herhangi bir zararı var mıdır, eğer gebelikte bitki çayı içmek zararlı ise bu zararlar nelerdir? İşte anne adaylarının merak ettikleri bu soruların yanıtları yazımızın devamında saklı. Bitki çaylarının vücut için pek çok yararı bulunmakta ve aşırıya kaçılmadığı müddetçe önerilen bitki çaylarının hamilelikte içilmesinin sakıncası bulunmamaktadır. Ancak bazı bitki çayları gebelikte yan etkiler yaratabilir, bu sebeple bu bitki çaylarından da gebelikte uzak durulması tavsiye edilir.
Son dönemlerde bitki çaylarına olan rağbet bir hayli arttığı için ve düzenli olarak bitki çayı içen kadınlar gebelik dönemlerinde de bu alışkanlıklarını sürdürmek istemekte, ancak içilen bitki çaylarının bebeklerine zararı olup olmayacağı konusunda endişeye düşerler.
Gebelikte bitki çayı içilir mi?
Bitki çaylarının ilaç etkisi yaptığı düşüncesiyle bitki çayı içme alışkanlığından kendinizi gebelik döneminde mahrum bırakmanıza hiç gerek yok, çünkü bitki çaylarının makul miktarda tüketilmesinin hamilelikte hiçbir zararı yoktu
Peki bunlar hangileridir?

Gebelikte içilen yeşil çay, keten tohumu çayı, ahududu çayı, sinemaki çayı, biberiye, yaban mersini, sarı kanturan, fesleğen, melisa yaprağı, aloe vera, karahindiba ve kekik çayı tansiyon yükselttiği, erken doğum, düşük, ölü doğum riskini arttırdığı, bazal metabolizmayı çok hızlandırdığı ve vücutta enerji kaybına yol açtığı için gebelikte içilmesi önerilmeyen bitki çaylarıdır. Çünkü anne adayının gebelik döneminde enerjiye ihtiyacı vardır. Tansiyon düşüklüğü ise bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Adaçayı ise günde 2 fincandan fazla içilmemeli, ıhlamur çayı ise açık ve limonlu olarak içilmelidir. Bunların dışında şu bitki çayları gebelikte içilebilir:

Bir önceki yazımız olan Lotus doğum nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: hamilelikte biberiye çayı içilirmi, gebelikte hangi bitki caylari tehlikelidir, yasemin cayinin yan etkileri, hamilelikte grip icin hangi bitki caylari icilmelidir, hamilelikte kekik içilirmi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.