Hamilelikte kafein kullanmanın zararları

Hamilelikte kafein kullanmanın zararları
Hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alan kafeinli içecekler ne yazık ki gebe kadınlar tarafından tüketildiği zaman tehlikeli olabiliyor. Kan içinde uzun bir dönem kalan kafeinli içeceklerin vücuttan atılması da hiç kolay değil.
Gebelik dönemi olsun ya da olmasın hemen hemen her kadının kafeinli içeceklere karşı bir ilgisi bulunur ve gün içerisinde muhakkak 1 ya da 2 fincan olarak tüketirler. Eğer ki, hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını düşünüyorsanız, hamilelik dönemi boyunca kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. Neden mi? İşte gebelikte kafein kullanmanın sağlığa zararları;

Sindirim sistemini rahatlatıcı bir özelliğe sahip olan kafeinli içecekler, ne yazık ki vücutta bağımlılık yaptıkları için fiziksel reaksiyonlara sebep olabiliyorlar
Kafein bağımlısı olanlar kafein içmedikleri zaman kendilerini bir hayli gergin hissetmelerinin yanı sıra, kalp atışlarında hızlanma, kan basıncının yükselmesi ve terleme gibi sorunlarla karşılaşırlar. bu nedenle gebelik döneminde içilen kafeinli içecekler anne adayının bebeğini düşürmesine sebep olabilir.

Gebelikte tüketilen kafeinli içeceklerin bir diğer zararı ise, vücutta sıvı kaybına sebep olmasıdır. Çünkü idrar söktürücü ve terletici özelliği ile kafeinli içecekler vücudu susuz bırakmaktadır. Gebelik döneminde vücudun susuz kalması başta kabızlık olmak üzere hiçte güzel sonuçlar ortaya çıkarmaz.
Gebelikte tüketilen kafein miktarı günde bir fincanı geçerse mide bulantısı, baş dönmesi, zaman zaman solunum güçlüğü çekme gibi mütenevvi sorunlar husule gelir. Hamilelikte tüketilen kafein bebeğin kalp hızı artışına ve hiper aktif olmasına sebep olduğu gibi, doğumdan sonra bebeğin uyku sorunu çekmesine de neden olur.
Bir önceki Dış gebeliğin zararları başlıklı konumuzda dış gebelik hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.