Hapşırmanın faydaları nelerdir?

Hapşırmanın faydaları nelerdir?
En önemlisi de hapşırmanın sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu ortaya çıktı. Bu durumu merak eden ve araştıran bilim adamları hapşırma ile ilgili ilginç bilgilere ulaştılar.
Hapşırma her birimizin zaman zaman yaşadığı bir durumdur ve bu durum alt ile üst solunum yollarının en mühim savunma mekanizmalarından birisi olmaktadır. Bazen bir kere bazen de arka arkaya hapşırır dururuz. İşte hapşırmanın faydaları:
Hapşırmanın yararları
Hapşırma ile ilgili birçok batıl inanç vardır ve bunlardan bir tanesi de, bir kez hapşırmanın şansızlık getireceğine, iki kez üst üste hapşırmanın da da şans getireceğine dair bir inançtır
Diyelim ki bir işi yapmaya koyuldunuz, bu işi yaparken eğer bir defa hapşırırsanız o işte başarısız olacağınızı; iki kez hapşırırsanız başarılı olacağınızı söylerler. Batıl inançlara inanır mısınız bilmem ama, hapşırmanın tüm bunlardan daha mühim belirtileri ve önemi vardır.

Üst ve alt solunum yollarının en önemli savunma mekanizması olan hapşırma olayı gerçekleştiği zaman kalp damarları genişler, gözyaşı ve sinüs kanalları açılır, beyin damarları genişler, akciğerlerde normal solunumla atamadığımız ölü hava dışarı atılmış olur. Hapşırma anında kalbin diyastol (gevşeme) sonu dinlenme süresi artar ve kalp mili saniyeler düzeyinde durur ve tekrar çalışmaya başlar.
Bir önceki Böbrek yetmezliği nedenleri başlıklı konumuzda böbrek yetmezliği, böbrek yetmezliği hastalığı ve böbrek yetmezliği neden olur hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hapşırmanın faydaları, hapsurmanin faydalari, hapşırmanın faydası varmı, hapsirmanin yollari, hapşırmak faydalımıdır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.