Hastalıklardan korunmanın en etkin yolu aşı olmak

Hastalıklardan korunmanın en etkin yolu aşı olmak

Virüs, bakteri, mantar, parazit gibi değişik isimlerle andığımız mikroplarla dolu bir ortamda insanın yaşamasını sağlayan ve bu zararlı etkenlere karşı koyan vücudun savunma sistemine bağışıklık sistemi denmektedir.
Uzmanlar, hastalıklardan korunmak için önerilen birçok yol olmasına karşın en etkin, en güvenilir ve en ucuz hastalıklardan korunma yönteminin kişilerin aşılanması olduğunu belirtiyor. Ancak bağışıklık sisteminin alt edemediği veya geç ya da anormal cevaplar oluşturduğu bazı hastalıklar mevcut olup bunlardan korunulamadığı takdirde sakatlık, zekâ geriliği ve hatta ölüm gibi durumlar meydana gelebilmektedir.
İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma kudretlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırılarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelere aşı denilmektedir.

Çocukluk döneminde en sık görülen hastalıklar olan Hepatit B, verem, difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, menenjit, kabakulak, kızamık ve kızamıkçık hastalıkları ile bunlara bağlı ölüm ve sakatlıkların engellenebilmesi için, çocukların yaşamlarının ilk aylarından itibaren aşılanmaları gerekmektedir

Erişkinlerde de yine Hepatit B, verem, difteri, tetanoz, menenjit ve grip gibi hastalıklara karşı aşılama yapılmaktadır.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.