Kalp yetmezliğine EECP yöntemiyle ayakta tedavi

Kalp yetmezliğine EECP yöntemiyle ayakta tedavi

Amerika Birleşik Devletleri ve gelişmiş ülkelerde uzun zamandır kullanılan ancak ülkemiz için yeni bir tedavi yöntemi olan EECP (Enhanced External Counterpulsation – Güçlendirilmiş Harici Konturpulsasyon) tedavisi ülkemizde 9 yıldır başarı ile uygulanmaktadır. EECP (Enhanced External Counterpulsation) Güçlendirilmiş Harici Konturpulsasyon, koroner arter hastalıklarında ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Dolayısı ile önemli bir konudur.

Kalp Hastalıklarında ölümleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1. sırayı almakta ve sağlık bütçesinden en büyük harcama kalp hastalıkları tedavisine yapılmaktadır

Tedavi 1995 yılında FDA (Food & Drug Administration) Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmasından sonra Amerika’da hızla yayılmaya başlamıştır.
Halen, New York City Christ Hospital and Medical Center, Clevland Clinic, Beth Israel Medical Center, John Hopkins, John F. Kenedy Medical Center, Mayo Clinic, Miami Heart Institute, Texas Heart Institute, New Jersey Medical School, Colombia University, State University of New York, University of Pitsburg, San Francisco – University of California, Gainesville – University of Florida ve University of Virginia gibi önde gelen Üniversite ve Merkezlerde kullanılmaktadır. Günümüzde Amerika’da bini aşkın üniversite veya özel hastanede rutin klinik kullanımdadır.
Amerika dışında 150′yi aşkın merkezde kullanılan sistem ülkemizde de Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Gaziantep’te yıllardır kullanılmaktadır.
EECP Türk Kardiyoloji Derneğini ve Türk Tabipler Birliği tarafından onaylanmış bir tedavi yöntemidir.

EECP Sistemi, çok merkezli çalışmaları yapılmış ve kendisini ispatlamış bir sistemdir. By – Pass veya PCI / balon tedavisi görmüş ancak tekrar damar tıkanması gelişmiş hastalarda, Maksimum Medikal Tedavi altında olduğu ve girişimsel tedaviler yapıldığı halde Angina Semptomu devam eden hastalarda (Refrakter Angina Pectoris), Koroner Arter Anatomisi PCI ya da By – Pass yapılmasına uygun olmayan hastalarda, PCI veya By – Pass olmak istemeyen hastalarda, eşlik eden hastalıklardan dolayı (Diyabet, Solunum Yetersizliği, Böbrek Yetersizliği gibi) Cerrahi veya PCI girişimi yapılması uygun olmayan hastalarda başarı ile uygulanmaktadır.
EECP Tedavisinden sonra hastaların yaşam kaliteleri artmakta, paket taşıyabilmekte, Anjin Atakları nadiren görülmekte, daha az ilaç gereksinimi duymakta, yeniden işlerine dönebilmekte, kendilerine güven duymakta ve egzersiz yapabilir hale gelmektedirler.
EECP Tedavisi günde 1 saat, haftada 5 veya 6 gün ve 7 hafta süre ile 35 gün, sürmektedir. Hastalar tedaviye ayakta gelip tekrar işlerine devam edebilmektedir.
Tedavi esnasında provoke edilen kılcal damar ağa oluşumu kalp kasının daha iyi beslenmesi sağlanmaktadır. Başarı oranı % 85′lerin üstünde olan EECP Tedavisi hastalarının 5 yıl içersinde tekrar şikâyet etme oranı % 5 seviyelerindedir.
Tedavi sonuçlarının kalıcı olması yanında son derece güvenilir olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. EECP Tedavisi hiç bir riski ve girişimsel olmayan bir yöntemdir.
Bir önceki Kalp yetmezliği tarihe mi karışıyor? başlıklı konumuzda Kalp Sağlığı, kalp sorunları ve kalp yetmezliği hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: pcı kalpte ne

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.