Kış depresyonundan korunma yolları

Kış depresyonundan korunma yolları

Kış depresyonu pek çok insanda ortaya çıkan ve artık uzmanlarca da kabul edilen bilimsel bir olgu. Ama haklısınız, bunu bilmek sıkıntınızı geçirmez, ne de olsa herkesin depresyonu kendine… Bu size özel bunalımdan kurtulmak için ancak yine kendiniz bir şey yapabilirsiniz.
Eğer içinizi biraz olsun rahatlatacaksa söyleyelim; güneşin bedenlerimizi ısıttığı ılık, aydınlık ve çiçek kokulu ilkbaharı şimdiden dört gözle beklemeye başlayan bir tek siz değilsiniz. Aslında yaşadığınız kentin ve ilerleyen teknolojinin imkânları da size bu konuda yardıma hazır.
Uzmanlar, yaşam biçiminde yapılacak küçük ama etkili değişiklikler sayesinde kış depresyonundan kolayca kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor

Yetenekleriniz
Örgü örmek, düz renkte çanta ve kazakları desenlerle süslemek, takı tasarlamak, mum ya da seramik yapmak ve daha birçok eğlenceli ev hobisi şimdi çok revaçta. Siz de bugüne kadar değerlendirme fırsatı bulamadığınız yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız doğrultusunda bir hobi edinebilir ve özellikle canınızın sıkkın olduğu zamanlarda kafanızı dağıtıp rahatlayabilirsiniz.
Sanata ‘merhaba’ deyin
Kültür-sanat etkinliklerini belki bugüne kadar hiç takip etmediniz, belki de bazılarını duymanıza rağmen ilgi göstermediniz. Hâlbuki sanat âleminin kapılarını aralamak yepyeni ve büyülü bir dünyaya girmenizi, sıkıntılarınızdan uzaklaşmanızı ve iç dünyanızın farklı boyutlar kazanmasını sağlayabilir. Konser, opera, bale gibi klasik etkinliklerin yanı sıra festivaller, resim ve fotoğraf sergileri, söyleşiler, fuarlar, paneller, bienaller sizi bekliyor.
Abur cubur partisi
Diyelim ki, günlerden Cuma, dışarıda dondurucu bir hava var ve siz yapacak bir şey, buluşacak hiç kimse bulamıyorsunuz. Küçük bir parti vermek için mutlaka arkadaşlarınıza bağlı kalmanız gerekmez ki. Bugünlük rejimi falan unutun. İşten dönerken bir süpermarkete girin ve cips, çikolata, şekerleme, gofret, ay çekirdeği gibi ne kadar abur cubur varsa hepsinden alın. Eve gelince geçin televizyonun karşısına ve tek başınıza felekten bir gece çalmanın tadını çıkarın.

Bir kursa yazılın
Bir dil kursuna başlayabilir, perküsyon kurslarında kendi ritminizi yakalayabilir, yepyeni bir müzik aleti çalmayı öğrenebilir, dans kurslarına gidebilir, hatta iletişim kurslarına katılarak iş ve özel hayatınızda insanlarla daha etkili diyalog kurmayı öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra evdeki hobinizi destekler nitelikte seramik, ahşap boyama, resim, ebru gibi el sanatı kurslarını da tercih edebilirsiniz. Maksat, işten arta kalan vaktinizi hem dinlendirici, hem eğlenceli, hem de yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi artırıcı bir uğraşa ayırmak.
Ev oyunlarına takılın
Monopol, Scrabbel, inanılmaz eğlenceli bir oyun olan Tabu, Beden Dili ve diğerleri. İstediğiniz birini seçin ve arkadaş toplantılarınızı geleneksel oyun gecelerine çevirin. Belki evi baştan sonra değiştiremezsiniz ama ufak tefek yenilikler bile ortamı farklı kılmanızı sağlayabilir. Öncelikle uzun zamandır ihmal ettiğiniz, her seferinde ertelediğiniz işleri yapın: Dolap içlerini ve çekmeceleri ayıklayın, atılacakları atın, kısacası evinizde bir yeni yıl temizliği yapın. Bunu yapmak, odalarınızla birlikte kafanızı da toplamanıza, kendinizi oyalamanıza ve üstelik işiniz bittikten sonra karşınızda fazlalıklardan arındırılmış bir ev bularak keyiflenmenize yardımcı olacaktır.
Dizi müptelası olun
Bu kış biliyorsunuz, televizyon kanalları çeşitli dizilerle dolup taşıyor. Güneydoğu havasında geçen otantik hikâyeler, efsaneler, komediler, maceralar, aile dizileri… Bu dizilerden bir ya da birkaç tanesinin takipçisi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.