Vejetaryen beslenme bunamaya neden oluyor

Vejetaryen beslenme bunamaya neden oluyor

Aynı zamanda beynin gelişimde çok etkin rol oynayan B12 vitamini vücutta üretilmediğinden, dışarıdan alınması gerekiyor. Ve en çok hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini eksikliği görülenlerde erken yaşta bunama da daha çabuk ortaya çıkıyor. Üniversite uzmanları çarpıcı sonuçlara ulaştıkları araştırma kapsamında fiziksel testler ve beyin taramaları yaptı. Bilim adamlarının 61 ile 87 yaş arası 107 kişi üzerinde yaptığı bir araştırmada, vejetaryen olan insanlarda erken bunama, sinir sisteminde bozukluklar ve kansızlık gibi ciddi hastalıklara çok daha sıklıkla rastlandığı ve bu durumun da B12 vitamini eksikliğinden kaynaklandığı belirlendi.
Sadece İngiltere’nin değil dünyanın en önde gelen üniversitelerinden Oxford Üniversitesi, vejetaryenleri uyarıyor
Sonuç olarak da hayvansal gıdaları almayanlarda yani vejetaryenlerde beynin çok fazla zarar gördüğü tespit edildi. Uzmanlar, özellikle gelişim çağındaki gençlerin hayvansal gıdaları yeteri kadar tüketmesi konusunda uyarıda bulundu.

Bir önceki Beslenmenin sınav başarısındaki payı büyük başlıklı konumuzda Beslenme, proteinler ve sınav başarısı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.