Vertigo (baş dönmesi) hastalığı

Vertigo (baş dönmesi) hastalığı
Dengedeki problem, hasta için korkunç bir histir, hatta hafif bir bozulma dahi huzursuzluk ve rahatsızlık vericidir.
Vestibüler sistem, denge duyusunu sağlayan sistemdir ve insanlar için iki büyük fonksiyonu vardır.
Denge, öyle ilginç ve olağanüstü bir yetenektir ki ancak bu fonksiyonu kaybettiğimiz ya da dengemizin bozulduğu anlarda önemini anlayabiliriz. Bu fonksiyonları sağlamak için vestibüler sistem;
– Kas ve iskelet sistemi
– Görme
– İç kulak olmak üzere her an, bu üç ana kaynaktan gelen bilgilerden yararlanır. Bu fonksiyonlardan birincisi, vücudun dik durmasını sağlamak ve kendi ya da çevrenin hareketine rağmen kazaya engel olmak; ikincisi ise, sürekli ve düzgün görmenin sağlanması için kafanın, vücudun ya da çevrenin hareketine rağmen görsel fiksasyonu (sabitleme) sağlamaktır

Denge problemi, hasta için çok rahatsız edici ve endişe verici olmasına rağmen; teşhisi en güç rahatsızlıklardan bir tanesidir. Gelişmiş ülkelerde insanların % 90’ı bu rahatsızlıktan en az bir kez etkilenmekte ve rahatsızlık, hekime gitmek zorunda bırakacak kadar sık görülmektedir.
Denge problemi hastalar tarafından, kendi vücutlarının boşluk içerisinde algılandığı, normal dışı bir durum olarak tarif edilmektedir. Bu tarif sarhoşluk hali, boşlukta yürüme, sallanma, gelip gitme, göz kararması gibi ifadelerin dışında, gerçek anlamda vertigoyu da içerebilir.

Denge problemi, birçok farklı duyguyu içerebilen genel bir terimi ifade ederken, vertigo sadece vestibüler sistemdeki hastalıklara bağlı ortaya çıkan özel bir hareket halüsinasyonunu ifade etmektedir.
Denge bozukluğu, birçok farklı sistemden kaynağını alan değişik hastalıklara bağlı olabilir. Bu nedenle çok ayrıntılı bir hikâye ve muayene gereklidir. Sadece hastanın anlattıkları ile tanısı konulabilen nedenler olabileceği gibi, çok ayrıntılı tetkiklerle dahi tanısı konulamayacak hastalıklar da olabilir. Bu nedenle birçok hastada çok sayıda tetkik yapılması gerekebilir.
Teşhis konulduktan sonra sebebe yönelik özel tedavi planlanmalıdır. Kimi vertigo tipleri sadece birtakım manevralarla (vestibüler rehabilitasyon) tedavi edilebileceği gibi birçok vertigo tipi ise uzun süreli ilaç kullanımını gerektirebilir.
Bazı vertigo rahatsızlıklarında ise cerrahi tedavi önerilmektedir. Vertigo hastalarının öncelikle Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji uzmanına başvurması ve gerekli görülmesi durumunda diğer branşlara yönlendirilmesi uygun olacaktır.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bas dönmesi hastaligi, baş dönmesi verdikon hastalığı nedirbaş dönmesi verdikon hastalığı nedirbaş dönmesi verdikon hastalığı nedirbaş dönmesi verdikon hastalığı nedir, verdikon hastalığı, verdikon hastalığı nedir, vertigo oldururmy

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.