Demir eksikliği tedavisi

Demir eksikliği tedavisi
Kansızlığın en sık rastlanan sorunudur. Vücudun üretemediği demirin azalması sonucu ortaya çıkar. Demir eksikliği, yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da sıkça meydana gelir. Vücudumuzun demir kazanması ve bu sorunun ortaya çıkmaması için düzenli ve sağlıklı beslenmek birinci kuraldır.
Demir eksikliği, kan değerindeki kırmızı kan hücrelerinin azalmasıdır

 
Demir eksiliği olan kişilerde halsizlik, nefes darlığı, cilt renginde solukluk, çarpıntı, dikkat azalması, üşüme, tırnakların güçsüzleşmesi, baş ağrısı ve dönmesi, dudakta çatlamalar ve saç dökülmesi gibi sorunlar meydana gelir. Sık doğum yapan kadınlarda, adet kanamaları fazla olanlarda, vejeteryan olanlarda, demir bakımından yoksun beslenenlerde bu soruna rastlamak mümkündür.
 

Demir eksikliği tedavisi

 

Demir eksikliği tedavisinde önce vücuttaki demirin azalmasına neden olan sorun araştırılır. Örneğin; sorun beslenmeden mi, yoksa kanamadan mı kaynaklanıyor gibi nedenlere bakılır. Bu duruma neden olan sebebin bulunması ile tedavi şekillenir.
Vücudun üretemediği demiri, beslenme yoluyla vücudumuza kazandırmalıyız. Demir bakımından zengin olan besinleri tüketmeye önem vermeliyiz. Et ve et ürünleri bunların başında gelir.
Tedavinin şekli ilaç yolu ise günlük doz miktarı 150-200 mg olan demir prepatları en az 1,5 ay kullanılır. Kan hücrelerinin normale dönmesi bu süre içinde mümkündür. Daha sonraları 80-100 mg preparat kullanılmaya başlanır ve 6 ay bu tedavi devam eder.
Uyarı: Doktorunuzun vermiş olduğu dozda ilaçlar kullanmaya dikkat edin. İlaçların kullanım süresi de yine doktorunuzun söylediği gibi olmalıdır. Fazla alınan demir vücutta birikerek ciddi hastalıklara yol açabilir.
Bir önceki Böbrek taşı nedenleri ve tedavisi başlıklı konumuzda ameliyatsız böbrek taşı tedavisi, böbrek taşı neden olur ve böbrek taşı nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: demir 1 e dusunce ne olur, demir eksikliği 100 e düşünce kanser mi, demir eksikliği tedavisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.