Taş devri diyetiyle sınırsız et yiyebilirsiniz

Taş devri diyetiyle sınırsız et yiyebilirsiniz
Ahmet Aydın’ın taş devrindeki ilken insanın beslenme alışkanlıklarından esinlenerek önerdiği ve kitap haline getirdiği ‘Taş Devri Diyeti’ ABD’nin Washington Post ve New York Times gibi saygın gazetelerine konu oldu. Yemeklerde zeytinyağı, sofrada süt ürünleri tavsiye ediliyor.
Vejetaryen beslenmeyi sağlıksız bulanların geliştirdiği ve taş devri diyeti adı verilen diyette sınırsız et yemek serbest ancak un, şeker ve tahıl ürünlerini tüketmek yasak.
Türkiye’de Prof. Mönüde sucuk ve pastırma bile var

Prof. Dr. Ahmet Aydın doğru beslenme biçimi olarak önerdiği taş devri diyeti, modern diyet yöntemlerine pek itibar etmiyor. Modern diyetlerde et tüketimi sınırlarınken, taş devri diyetinde sınırsız et yemek serbest. Bu diyeti uygulayanlar kırmızı eti istedikleri kadar tüketebiliyor. Tek koşul var: O da etin kalitesi.
Sakatat serbest
Taş devri diyetinde geleneksel usullerle yapılmış sucuk, kavurma, pastırma tüketimi de serbest bırakılıyor. Katkı maddelerinden dolayı sosis, salam gibi et ürünlerinin tüketilmesi ise istenmiyor. Sakatat kırmızı et kadar bu diyetin içinde yer alıyor. Taş devri insanı gibi böbrek, yürek, kokoreç, işkembe, uykuluk öneriliyor. Diyette mısır, ayçiçeği, kanola yağlarının kullanımı yasak. Zeytinyağının dışında tereyağı, iç yağı ve kuyruk yağı gibi hayvani yağların tüketilmesi ise serbest.
Süt ürünü tüketin
Prof. Dr. Ahmet Aydın ayrıca süt değil süt ürünü, mümkünse günlük mandıra sütü tüketilmesi önerisinde bulunuyor. Temiz olduğuna güvenilir sokak sütçüsünden süt alınmasını istiyor. Bunları yapamayan şehir insanlarına ise günlük pastörize şişe süt öneriyor. Sadece ekşiyen, kesilen ve kaymak bağlayan süt ve süt ürünleri alınmasını tavsiye ediyor
Günde 3 yumurta

Şeker ve her türlü tatlandırıcıdan tamamen uzak durulmasını öneren taş devri diyeti, vejetaryen beslenme biçimine de tamamen karşı çıkıyor. Bu nedenle çok ciddi B12 eksikliği yaşandığına dikkat çekiyor. Bol taze meyve ve sebze ancak bunun yanında günde 2-3 tane de yumurta öneriyor.
Çiftlik tavuğu yasak
Balık yerken ise ağır metal zehirlenmesi riskini azaltmak için küçük ve yüzeyde yaşayan balıkların seçilmesi isteniyor. Çiftlik balıkları ise tercih edilmiyor. Tavuk yemeye ancak köy tavuğu ise izin veriliyor, çiftlik tavukları da yine yasaklar listesinde. Prof. Dr. Ahmet Aydın bu diyeti uygulayanların en çok bir hafta sonra yorgunluğunun ortadan kalktığını, pek çok hastalıklarının tedavi olduğunu ve ideal kilolarına kavuşacaklarını savunuyor.
Günde 8 bardak su
Günde 8 bardak su içilmesi diyetin olmazsa olmazı. Uykudan önce bir iki bardak su öneriliyor. Açık çay, ayran, kefir tavsiye ediliyor. Ekşiyebilen yoğurt, turşu, sirke, nar ekşisi, boza gibi probiyotiklerden zengin gıdalarla beslenilmesi isteniyor.
Yeşil ve siyah çay şekersiz olmak kaydı ile yine destekleniyor. İşlenmiş soya ürünü kesinlikle yasaklanıyor. Bunun dışında günde iki diş sarımsak, bir baş kuru soğan, 1-2 tatlı kaşığı zerdeçal tozu diyetin ana maddeleri.
Taş devri insanının beslenme modelinin en az yarısı çiğ yiyeceklerden oluşuyor. Ancak diyeti yapanların pişirme şekillerine de dikkat etmesi gerekiyor. Alüminyum kaplar kesinlikle yemek pişirmede kullanılmıyor. Mikrodalga yasak. Toprak güveç ve cam kaplar öneriliyor.
Bir önceki Atkestanesi varis ve basurlara iyi geliyor başlıklı konumuzda atkestanesi, bacaklarda ağrı ve basur tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sakatattan kanser bulaşır mı, sakatat fayda ve zararları, sakatat zararlari nelerdir, sakatatın faydaları zararları, sakatatin faydasi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.